“Misje Stratosferyczne Akademii Tarnowskiej – Część 1: sprzęt i oprogramowanie”

Ukazał się nowy numer czasopisma Science, Technology and Innovation wydawanego przez Akademia Tarnowska, a w nim m.in. artykuł “Misje Stratosferyczne Akademii Tarnowskiej – Część 1: sprzęt i oprogramowanie” autorstwa studentów zrzeszonych w AMPER – Koło Naukowe Elektroników – Jakub Antosz, Łukasz Ciężadło oraz Pracowników Katedra Elektroniki, Telekomunikacji i Mechatroniki Akademii Tarnowskiej – mgr Regina Arabik, dr inż. Jacka Jasielskiego, mgr inż. Macieja Witka.

Artykuł jest w szczególności polecany pasjonatom lotów stratosferycznych oraz osobom, które chciałyby zacząć swą przygodę w tym temacie. Badania opisane w artykule wykonano w ramach projektu SKN/SP/536270/2022 pt. “System kontroli naziemnej radiosond stratosferycznych” dofinansowanego przez Ministra Edukacji i Nauki ze środków z budżetu państwa w ramach programu „Studenckie koła naukowe tworzą innowacje”.
Ponadto w numerze znalazły się niemniej ciekawe artykuły “Application of RRAP reliability optimization as a test of nature-inspired algorithms” autorstwa dr inż. Adam Pieprzycki i prof. dr hab. inż. Bogusława Filipowicza z Katedra Informatyki Akademii Tarnowskiej na temat algorytmów optymalizacji oraz artykuł Kevina Wellera “Exploring the generic fallacy — meta path-dependencies in innovation-practices of ‘drone-making’ (eVTOLs)” poświęcony perspektywom rozwoju technologii wytwarzania dronów. Niebawem w numerze ukażą się kolejne artykuły.
Zachęcamy do lektury i do publikowania na łamach Czasopisma.