Studenci Elektroniki i Telekomunikacji wraz z pracownikami Katedry Elektroniki, Telekomunikacji i Mechatroniki Akademii Tarnowskiej wysłali kolejną zakończoną sukcesem misję stratosferyczną BEM 2. Do stratosfery został wyniesiony również uczniowski CanSat, wykonany przez drużynę Astra Glorii Homini z I Liceum Ogólnokształcącego im. Kazimierza Brodzińskiego w Tarnowie. Zapraszamy do przeczytania relacji z przebiegu misji.
Start balonu stratosferycznego w ramach misji BEM 2 odbył się 8 czerwca 2024r. o godz. 9:55. Ładunek podczepiony do balonu przygotowywali studenci Elektroniki i Telekomunikacji Jakub Antosz i Jakub Chruszcz ze Studenckiego Koła Naukowego AMPER (SKNE AMPER) oraz zaangażowani pracownicy Katedry Elektroniki, Telekomunikacji i Mechatroniki Akademii Tarnowskiej (KETiM) mgr inż. Regina Arabik, inż. Damian Pękala oraz mgr inż. Sylwester Pabian. Ładunek radiosondy zawierał nadajnik SSTV (ang. Slow Scan Television), kamerę GoPro, Lokalizator GSM, Radiosondy RS41 oraz M20 z autorskim programem, a także prototyp satelity CanSat. Logo misji przygotował Wydział Sztuki Akademii Tarnowskiej.
Nadajnik SSTV nadawał w trybie Robot72 zapisane na karcie pamięci obrazy, przygotowane przez SKNE AMPER, KETiM oraz I Liceum Ogólnokształcące im. Kazimierza Brodzińskiego w Tarnowie (I LO w Tarnowie), na które były nałożone znaki krótkofalarskie SP5GFN i SP9RKF.
Obrazy były odbierane przez radioamatorów w całej Polsce, a nawet poza jej granicami, w takich miejscach jak Ukraina, czy oddalony o ponad 590 km od miejsca startu Belgrad w Serbii.
Kamera GoPro typu Hero 10 zapisała na karcie SD ponad 2,5 godzinny film w wysokiej jakości (4k), przedstawiający widok z lecącego balonu stratosferycznego. Najwyższy punkt z którego filmowała kamera znajdował się na wysokości 34 205 m n.p.m. W porównaniu z misją BEM 1 udało się poczynić znaczące postępy w nagraniach wideo. Poprzez odpowiednie rozwiązania konstrukcyjne zwiększono czas działania kamery z 17 min. do ponad 2,5 godzin oraz zredukowano niekorzystny efekt zbyt szybkiego obracania się kamery. Wspomniany bardzo efektowny film z lotu balonu stratosferycznego można obejrzeć poniżej.
Za przesyłanie telemetrii do stacji naziemnych były odpowiedzialne dwie przeprogramowane przez studentów radiosondy RS41 oraz M20 z autorskim programem dr inż. Jacka Jasielskiego. Warto tutaj podkreślić, że w sieci internetowej nie ma ogólnodostępnego oprogramowania dla sondy M20, zatem jej przeprogramowanie można uznać za kolejne osiągnięcie misji BEM 2. Dwie radiosondy RS41 nadawały naprzemiennie sygnał na częstotliwościach: APRS – 432.5 MHz, 4FSK – 437.6 MHz ze znakami krótkofalarskimi SP5GFN i SP9RKF. Znaków, bez których nie byłoby możliwe wysłanie misji, użyczyli członkowie Tarnowskiego Klubu Krótkofalowców SP9KAO. Testowana przeprogramowana sonda M20 nadawała natomiast sygnał w w trybie RTTY 7N2/100 na częstotliwości 434.5 MHz. Radiosondy dokonywały również pomiarów temperatury, ciśnienia oraz wilgotności. Wszystkie dane uzyskane za pomocą radiosond można przejrzeć tutaj:
Ważną częścią ładunku był prototyp satelity CanSat, wykonany przez drużynę Astra Glorii Homini z I LO w Tarnowie w składzie: Maria Jóźwiak (4B), Katarzyna Łątka (4B), Natanael Stawarz (3B), Michał Dzięgielowski (2B) i Mateusz Szczepański (2B). Architektura sondy I LO została oparta na mikrokontrolerze Raspberry Pi Pico i wyposażona w szereg czujników umożliwiających dokonanie pomiarów ciśnienia atmosferycznego, temperatury, wysokości, parametrów żyroskopowych i przyśpieszenia liniowego we wszystkich trzech osiach.
Zbierane dane były zapisywane na karcie pamięci oraz przesyłane do stacji naziemnej. Przez cały czas trwania misji, sonda działała zgodnie z założeniami, a cel misji został osiągnięty. Obecnie pozyskane dane są szczegółowo analizowane i interpretowane.
Szkolnym opiekunem drużyny jest mgr Paweł Porębski, natomiast mentorem ze strony Akademii Tarnowskiej jest dr inż. Robert Wielgat – kierownik KETiM. W pomoc drużynie Astra Glorii Homini zaangażowali się również pracownicy KETiM: inż. Damian Pękala, mgr inż. Regina Arabik, dr inż. Jacek Jasielski, dr inż. Łukasz Mik i mgr inż. Łukasz Chlastawa.
W przygotowanie balonu do startu w dniu 8 czerwca 2024 zaangażowali się wspomniani wcześniej studenci Elektroniki Telekomunikacji oraz pracownicy KETiM, jak również student mechatroniki AT Adrian Trela, studenci Elektroniki i Telekomunikacji AT Dawid Olszówka i Piotr Jasielski, drużyna Astra Glorii Homini wraz z opiekunem, Waldemar Krauze SP5GFN z Tarnowskiego Klubu Krótkofalowców SP9KAO i opiekun SKNE AMPER mgr inż. Maciej Witek. Przygotowania do startu i wybrane fragmenty lotu balonu stratosferycznego można obejrzeć na poniższym filmie.
Zaraz po starcie balonu w pogoń za radiosondami ruszyły 3 ekipy poszukiwawcze: ATAR – dr inż. Jacek Jasielski z KETiM Akademii Tarnowskiej i Waldemar Krauze SP5GFN z Tarnowskiego Klubu Krótkofalowców SP9KAO, AMPER – Mateusz Kwapniewski oraz studenci Elektroniki i Telekomunikacji AT z SKNE AMPER Jakub Antosz, Dawid Olszówka i ZSTiBBrzesko – uczniowie Zespołu Szkół Technicznych i Branżowych w Brzesku Kacper Łośko i Patryk Gładki. Radiosondy wylądowały na spadochronie w polach w okolicy Rzeszowa o godz. 12:50. Ładunek z sukcesem udało się odzyskać. Obecnie trwają analizy i opracowanie zebranego materiału.
Kierownictwo Katedry Elektroniki, Telekomunikacji i Mechatroniki pragnie złożyć serdeczne podziękowania wszystkim wymienionym powyżej osobom i instytucjom za pomoc w przygotowaniu i realizacji misji BEM2.
Więcej informacji na temat misji BEM 2 na mediach społecznościowych KETiM: FACEBOOK, INSTAGRAM, YOU TUBE, TIK TOK i LINKEDIN.