Temat pracy: Deskorolka elektryczna ze sterowaniem bezprzewodowym
Dyplomanci: Hubert Dulian, Tomasz Wójtowicz
Promotor: dr inż. Łukasz Mik
Deskorolka w założeniu miała być pojazdem do poruszania się nie tylko po asfalcie i kostce, ale także po szutrowej czy szosowej drodze. Autorzy chcieli stworzyć alternatywę dla hulajnóg, które przystosowane są do jazdy w warunkach miejskich.
Projekt ten podzielony został na cztery główne elementy. Są nimi konstrukcja, sterownik silników, pakiet akumulatorów oraz kontroler do sterowania bezprzewodowego.
Konstrukcyjnie na pierwszy rzut oka można zauważyć podobieństwo do longboardu czy moutainboardu. Jako że docelowo pojazd ten miał poruszać się po terenie składającym się z dołków i kamyków, zastosowane zostały odpowiednio duże koła, co pozwoliło na zawieszenie blatu wyżej niż w klasycznym longboardzie.
Do napędu deskorolki wykorzystane zostały dwa silniki bezszczotkowe Flipsky5065 o mocy 1580W każdy. Ze względu na typ silnika, trzeba było stworzyć odpowiedni sterownik do jego wysterowania. Podjęte zostało wyzwanie zaprojektowania i wykonania go samodzielnie. Nie zagłębiając się w szczegóły, sterownik został oparty na układzie scalonym MC33035, natomiast jako klucze przełączające zastosowaliśmy tranzystory N-MOS IRF1010EPbF. Tranzystory zostały przykręcone do aluminiowej obudowy pod blatem, dzięki czemu całość działa jako radiator. Całość jest sterowana za pomocą mikrokontrolera STM32F103, a informacje pomiędzy kontrolerem a deskorolką są przesyłane za pomocą modułu nRF24L01.
Pakiet akumulatorów również został zbudowany przez autorów pracy, co pozwoliło na ułożenie go w dowolnym kształcie. Jest to akumulator litowo-jonowy złożony z 48 ogniw IBR18650B. Ogniwa te zostały połączone w moduły 6s, które zostały zabezpieczone BMS-ami. Następnie wszystkie moduły 6s zostały połączone równolegle i umieszczone pod aluminiową pokrywą zamontowaną pod blatem deskorolki. Nominalna pojemność pakietu to 12Ah i napięcie 21.6V.
Ostatnim elementem projektu jest kontroler do bezprzewodowego sterowania. Tak jak to było opisane wcześniej, komunikacja odbywa się za pomocą modułu nRF24L01. Pilot został wyposażony w wyświetlacz, na którym przedstawiane są informacje, takie jak aktualna prędkość, moc podawana na silniki, stan baterii w deskorolce i w pilocie, a także kierunek jazdy. Użytkownik ma do dyspozycji enkoder obrotowy, którym reguluje moc, przełącznik odpowiadający za ustawienie kierunku jazdy (przód/tył) oraz przycisk awaryjnego hamowania. Sama obudowa pilota została wykonana na drukarce 3D z czarnego PLA.
Pod tym linkiem można zobaczyć działanie tej deskorolki w akcji: LINK
Zapraszamy do oglądania.