Elektronika i Telekomunikacja – pasjonujący kierunek z przyszłością
Drogi Kandydacie, jeśli chcesz studiować na kierunku technicznym, który będzie Cię pasjonował, pozwoli Ci rozwinąć skrzydła i jednocześnie zapewni pewną, dobrze płatną pracę w przyszłości, to kierunek Elektronika i Telekomunikacja prowadzony przez Katedrę Elektroniki, Telekomunikacji i Mechatroniki w PWSZ w Tarnowie będzie znakomitym wyborem!
Być może nie do końca potrafisz sobie wyobrazić, czego tak naprawdę nauczysz się studiując ten kierunek. Elektronika czy telekomunikacja są bowiem pojęciami dość ogólnymi, szerokimi. A może czujesz, że nie chcesz studiować takiego kierunku, bo jest dla Ciebie zbyt trudny i masz obawy, czy sobie poradzisz?
Przekonamy Cię, że warto wybrać kierunek techniczny i warto podjąć studia właśnie na kierunku Elektronika i Telekomunikacja w PWSZ w Tarnowie. Te studia będą dla Ciebie niewątpliwie wielką przygodą, podczas której poznasz i zgłębisz wiele fascynujących zagadnień. Te studia pozwolą Ci na nowo odkrywać otaczający Cię świat! Umożliwią zrozumienie nowoczesnych technologii – od urządzeń elektronicznych, które każdy z nas posiada w swoim domu, po urządzenia stosowane w przemyśle; od powszechnie wykorzystywanych w naszych domach systemów komunikacji wykorzystujących WiFi czy Bluetooth po nowoczesne systemy transmisji radiowej czy światłowodowej. A co najbardziej ekscytujące – sam będziesz potrafił zaprojektować oraz wykonać własne urządzenia elektroniczne. Ograniczyć może Cię tylko Twoja własna wyobraźnia.
A tak ściślej – co będziesz umiał po ukończeniu studiów na kierunku Elektronika i Telekomunikacja, czego tutaj będziesz się uczył? Zacznijmy od podstaw elektroniki. Na pierwszym roku studiów poznasz właściwości podstawowych elementów elektronicznych, metody pomiaru różnych wielkości fizycznych, a także poznasz teoretyczne podstawy obwodów i sygnałów. Jeśli nigdy wcześniej nie miałeś styczności z elektroniką, będziesz mógł nauczyć się wszystkiego od podstaw, pracując w świetnie wyposażonych salach laboratoryjnych. Już na pierwszym roku studiów możesz podjąć dodatkową aktywność dołączając do Koła Naukowego Elektroników AMPER, prowadzonego przez Katedrę ETiM, gdzie będziesz mógł rozwijać swoje umiejętności, wykonując własne projekty pod okiem doświadczonego opiekuna. Co więcej, studenci kierunków Elektronika i Telekomunikacja oraz Mechatronika podlegających pod katedrę ETiM, mają dostęp do świetnie wyposażonego warsztatu elektronicznego, w którym można pracować z użyciem profesjonalnego sprzętu. Znajdują się tam m.in. zasilacze, generatory, oscyloskopy, profesjonalna stacja lutownicza, a także wiele elementów elektronicznych i mechanicznych, które można wykorzystać we własnych projektach. Ponadto na wyposażeniu znajduje się frezarko-wiertarka LPKF, dzięki której będziesz mógł wykonać swoją własną płytę ze ścieżkami elektronicznymi (PCB). Posiadamy licencję na profesjonalne oprogramowanie Altium Designer do projektowania układów elektronicznych. Dzięki temu studenci mają możliwość stworzenia od podstaw własnego urządzenia elektronicznego – począwszy od projektu komputerowego, poprzez symulację, utworzenie prototypu PCB, przylutowanie elementów, aż do testów układu.
Umiejętności w zakresie analogowych układów elektronicznych będziesz rozwijał przez cały tok studiów, poczynając od badania pojedynczych elementów, przez podstawowe układy elektroniczne, aż do zbudowania całego urządzenia. W naszych laboratoriach posiadamy wiele platform, modułów i zestawów do nauki elektroniki, w tym przykładowo platformy NI ELVIS, zestawy ewaluacyjne Analog Devices, szereg modułów specjalistycznych (np. do nauki energoelektroniki, optoelektroniki). Na zajęciach z elektroniki nauczysz się między innymi budować własny wzmacniacz audio, dowiesz się, czym różni się klasa AB od klasy D oraz będziesz potrafił sam skonstruować lub serwisować taki wzmacniacz. Przyswoisz również informacje na temat budowy zasilaczy liniowych czy impulsowych i będziesz potrafił zaprojektować zasilacz do dowolnego urządzenia np. smartfona lub laptopa. Zdobywając wiedzę w zakresie przetwarzania sygnałów będziesz potrafił zaprojektować na przykład urządzenia modulujące dźwięk, takie jak efekty do gitary elektrycznej. Kolejnym przykładem może być ściemniacz (dimmer) przeznaczony do światła żarowego lub LED.
Podczas studiów zgłębisz też wiedzę z zakresu telekomunikacji. Poznasz najważniejsze metody modulacji sygnału oraz nauczysz się budowania układów, które taką modulację realizują. Będziesz mógł również zdobyć wiedzę z zakresu odnawialnych źródeł energii. Zdobędziesz wiadomości dotyczące fotowoltaiki, badając właściwości paneli fotowoltaicznych różnego typu oraz budując własny system fotowoltaiczny. Poznasz również budowę sieci światłowodowych i będziesz miał możliwość badania elementów traktu światłowodowego z wykorzystaniem specjalistycznych urządzeń pomiarowych. Zapoznasz się z budową źródeł światła m.in. laserów i diod LED i nauczysz się sterować mocą tych elementów. Poznasz budowę falowników i silników, a na zajęciach będziesz mógł skonfigurować własny układ regulacji obrotów silnika. Wybierając blok obieralny Elektronika Przemysłowa możesz nauczyć się sterowania maszynami CNC, szlifując swoje umiejętności w praktyce na dostępnej frezarce CNC.
Współczesna elektronika to nie tylko zbiór połączonych ze sobą elementów. Obecnie na każdym kroku mamy do czynienia z układami cyfrowymi, które w dodatku możemy sami zaprogramować tak, aby działały w zamierzony przez nas sposób. Ważną umiejętnością współczesnego elektronika jest więc również umiejętność programowania, którą będziesz mógł posiąść od podstaw studiując na naszym kierunku. Nauka programowania od samego początku jest silnie ukierunkowana na różnego typu systemy elektroniczne. Od pierwszego roku będziesz poznawał język C oraz C++. W kolejnych latach poznasz również inne języki, m.in. język asemblera czy też język opisu sprzętu VHDL. Dzięki zdobytym umiejętnościom będziesz potrafił programować systemy mikroprocesorowe, systemy oparte o układy FPGA, systemy przetwarzania dźwięków oparte o procesory DSP czy też sterowniki przemysłowe PLC. Co to właściwie oznacza? Oto kilka praktycznych przykładów urządzeń cyfrowych, które będziesz umiał zaprojektować i zaprogramować:
– zegarek cyfrowy ze stoperem, minutnikiem i szeregiem innych dodatkowych funkcji,
– stacja pogodowa wyświetlająca aktualne temperatury, wilgotność, sterująca jednocześnie innymi urządzeniami np. regulatorami ogrzewania,
– zabawki wyposażone w różne silniki np. zdalnie sterowany samochód, helikopter, dron,
– robot wyposażony w kamerę i śledzący ruch lub kształt obiektu (np. w celu kontroli procesów technologicznych),
– system sterowania zamkiem centralnym, alarmem, elektrycznymi fotelami i lusterkami w samochodzie z wykorzystaniem magistrali CAN,
– uniwersalny pilot podczerwieni do telewizorów różnych producentów,
– sterownik do pralki, zmywarki, mikrofalówki lub innego dowolnego urządzenia AGD,
– bezprzewodowy system inteligentnego budynku z możliwością sterowania za pomocą aplikacji na smartfonie,
– system urządzeń scenicznych wykorzystujący protokół DMX,
– elektroniczny miernik odległości, wagi, natężenia światła lub innej wielkości fizycznej,
– robot szukający wyjścia z labiryntu, poruszający się wzdłuż wyznaczonej trasy bądź wykonujący inne działania,
– sterownik robota sprzątającego,
– radio z wyświetlaczem,
– układ sterowania windy,
– system identyfikacji pracowników oparty o RFID.
Czy te przykłady Cię przekonują? Pomysły na nowe urządzenia można wymieniać bez końca. Praca nad takimi projektami sprawia wiele satysfakcji. Przyswajając wiadomości przedstawiane na wykładach i ćwiczeniach laboratoryjnych oraz rozwijając swoje umiejętności w danej dziedzinie będziesz w stanie zaprojektować każde urządzenie elektroniczne! A w jaki sposób można sterować pracą urządzeń? Otóż mogą one posiadać panele sterowania bezpośrednio na obudowie, można je sterować za pomocą dołączonego urządzenia sterującego (np. bezprzewodowego pilota), ale coraz częściej istnieje możliwość sterowania urządzeniem również za pomocą komputera lub smartfona. Z uwagi na ten fakt w planie studiów przewidziano naukę tworzenia aplikacji okienkowych na komputer oraz aplikacji mobilnych. Oprócz nauki tworzenia interfejsu graficznego nacisk kładziony jest m.in. na sposób komunikacji z innymi urządzeniami elektronicznymi. Użytecznym narzędziem w wielu doświadczeniach naukowych jest środowisko LabView, z którego będziesz korzystał na niektórych zajęciach. Dzięki niemu można w bardzo łatwy sposób przygotować narzędzie do akwizycji i analizy danych z urządzenia pomiarowego.
Na koniec warto wspomnieć o niedawnej inicjatywie kierownika Katedry ETiM, w wyniku której pracownicy katedry stworzyli internetową bazę materiałów dydaktycznych dla studentów kierunków Elektronika i Telekomunikacja oraz Mechatronika. Dzięki temu w jednym miejscu gromadzone są wszystkie materiały przygotowane dla studentów przez prowadzących zajęcia, w tym treści wykładów, instrukcje laboratoryjne, zagadnienia do egzaminów.
Jak mogłeś łatwo zauważyć, w toku studiów wiedzę z zakresu elektroniki oraz telekomunikacji uzupełniają także zajęcia z innych dziedzin, jak elektrotechniki, informatyki czy automatyki, dzięki czemu po ukończeniu kierunku Elektronika i Telekomunikacja będziesz posiadał kompleksową wiedzę, mając szeroki wachlarz możliwości na rynku pracy. Zachęcamy Cię do odwiedzenia strony z informacjami o kierunku, gdzie znajdziesz wiele dodatkowych informacji, między innymi o możliwości podjęcia studiów w trybie dualnym (Informacje o kierunku). Jeśli chcesz znaleźć informacje na temat procesu rekrutacji, odwiedź portal dla kandydatów (www.kandydat.pwsztar.edu.pl).
Zapraszamy Cię serdecznie w progi naszej uczelni! Zachęcamy do podjęcia studiów na kierunku Elektronika i Telekomunikacja – kierunku, który będziesz studiował z pasją, będąc jednocześnie spokojnym o swoją przyszłość zawodową!