Sukcesem zakończyła się misja stratosferyczna BEM1 przygotowana przez studentów elektroniki i telekomunikacji, mechatroniki, chemii, inżynierii materiałowej oraz uczniów Zespołu Szkół Technicznych i Branżowych w Brzesku. Zapraszamy do przeczytania relacji z przebiegu misji.
27 kwietnia przygotowania do startu zaczęły się już o godz. 8:00 w jednej z sal laboratoryjnych Katedry Elektroniki, Telekomunikacji i Mechatroniki Akademii Tarnowskiej (KETiM), gdzie grupa studentów ze Studenckiego Koła Naukowego Elektroników AMPER (Jakub Antosz, Jakub Chruszcz, Łukasz Ciężadło i Piotr Nowak) pod kierunkiem inż. Damiana Pękali i mgr inż. Reginy Arabik zajęła się sprzętem do startu balonu stratosferycznego. Oprzyrządowanie wraz z butlą z helem przetransportowano na plac za budynkiem Centrum Nowoczesnych Technologii AT pod nadzorem druhów z OSP Jodłówka-Wałki, czuwających nad bezpieczeństwem całego przedsięwzięcia. Balon napełnili helem studenci elektroniki i telekomunikacji, mechatroniki oraz inżynierii materiałowej, a także uczniowie ZSTiB w Brzesku.
Ładunek wysłany do stratosfery przygotowywali studenci elektroniki i telekomunikacji i członkowie Tarnowskiego Klubu Krótkofalowców pod nadzorem Waldemara Krauze SP5GFN. Część ładunku – smartfony z aplikacją CREDO do rejestrowania promieniowania kosmicznego oraz… ciastko – zapewnili uczniowie Zespołu Szkół Technicznych i Branżowych w Brzesku wraz z nauczycielem fizyki mgr. Marcinem Madejem.
Balon wystartował o godzinie 10:00. Do stratosfery wysłano ładunek zawierający m. in. detektor Geigera, rejestrator danych z czujnikami temperatury, wilgotności i ciśnienia, nadajnik SSTV, kamerę GOPRO, dwa smartfony z aplikacją CREDO Science, lokalizator GSM i ciastko. Za komunikację radiową odpowiadały dwie przeprogramowane radiosondy RS41 ze znakami SP5GFN i SP9RKF, nadające sygnał naprzemiennie na częstotliwościach: – APRS: 432.5 MHz, – 4FSK: 437.6 MHz. Moduł SSTV na żywo przesyłał zdjęcia wykonane w stratosferze na częstotliwości 144.500 MHz w trybie robot360, z nałożonym znakiem okolicznościowym SN230BEM.
Przygotowania do startu balonu i przebieg misji można obejrzeć poniżej:
Tuż po starcie w pogoń za balonem ruszyły trzy ekipy: AMPER (z Jakubem Antoszem i Dawidem Olszówką, studentami elektroniki i telekomunikacji oraz Mateuszem Kwapniewskim), ATAR (z dr. inż. Jackiem Jasielskim, Piotrem Jasielskim, studentem elektroniki i telekomunikacji i Waldemarem Krauze SP5GFN); ZSTiBBrzesko (z dr inż. Robertem Wielgatem oraz Kacprem Łośko i Arkiem Pawlikiem, uczniami ZSTiB w Brzesku).
AMPER i ATAR podążały za sondą lewym brzegiem Wisły, a ZSTiBBrzesko – prawym. W tym samym czasie mgr Regina Arabik, inż. Damian Pękala wraz z mgr Marcinem Madejem i Jarosławem Michalikiem, uczniem z ZSTiB w Brzesku, udali się do sali C212, gdzie znajdowało się centrum kontroli lotów stratosferycznych. Tam na bieżąco odbierano obrazy z SSTV; niestety większość z nich została prześwietlona na skutek nieprawidłowego ustawienia jasności obrazu w kamerze. Za to transmisję śledzono w wielu miejscach na świecie, m.in. w Indiach. W centrum obserwowano również przebieg pościgu za radiosondą i, od czasu do czasu, zdalnie udzielano wskazówek ekipom pościgowym. Ekipa ZSTiBBrzesko dokonywała na bieżąco referencyjnych pomiarów promieniowania kosmicznego za pomocą aplikacji CREDO.
Balon osiągnął wysokość blisko 33 km n.p.m. Początkowe predykcje miejsca lądowania radiosond wskazujące na okolice Tarnobrzega zmieniły się na obszar znajdujący się bliżej bliżej Tarnowa Połańca. Ostatecznie balon wylądował w lesie za elektrownią Połaniec w okolicy miejscowości Tursko Małe. Doczepiona kamera GOPRO nie zdołała co prawda nagrać filmu w obszarze stratosfery na skutek przegrzania, ale zdążyła zarejestrować efektowne ujęcia Tarnowa i okolic do wysokości 3000 m n.p.m. Poniżej prezentujemy film zgrany z kamery GOPRO:
Na ziemię wróciło ciastko, które uczniowie ZSTiB przekazali około godziny 14:00 studentom z Naukowego Koła Chemików OZON. Studenci do późnych godzin nocnych pod kierunkiem dr Agaty Lady dokonywali analiz chemicznych i mikrobiologicznych ciastka. Wyniki tych analiz oraz inne rezultaty eksperymentów wykonywanych w trakcie misji stratosferycznych zostaną zaprezentowane już niedługo: 6-7 czerwca na konferencji MEET the SPACE, na którą serdecznie zapraszamy. Wydarzenie organizują Akademia Tarnowska i Stowarzyszanie Astronomia Nova.
Zapraszamy również do śledzenia informacji w mediach społecznościowych Katedry Elektroniki, Telekomunikacji i Mechatroniki (Facebook, Instagram, YouTube, LinkedIn), gdzie już niedługo pojawią się informacje na temat kolejnej misji stratosferycznej BEM2 planowanej na 8 czerwca 2024 r.